Kiedy kobieta staje się podniecona, zwiększa się przepływ krwi do pochwy, co powoduje nawilżenie i obrzmienie wewnętrznych i zewnętrznych warg oraz łechtaczki. Skurcze towarzyszące orgazmowi są odczuwane w pochwie, zwieraczu odbytu i macicy. Niektóre kobiety zgłaszają występowanie skurczów poorgazmicznych, zwłaszcza w macicy, nawet do 24 godzin później. Po tym czasie krew wypełniająca ten obszar wraca do reszty ciała wolniej niż u mężczyzn, co częściowo wyjaśnia, dlaczego kobiety mogą doświadczać plateau i ponownego orgazmu szybciej niż mężczyźni. Od 10 do 15 procent kobiet w ogóle nie osiąga orgazmu, nawet podczas masturbacji. Kolejne 10 do 15 procent osiąga orgazm tylko w wyniku masturbacji. Tylko około 30 procent kobiet osiąga orgazm wyłącznie podczas stosunku. Być może tyle samo kobiet nigdy nie osiągnęło orgazmu podczas stosunku. Niezdolność do osiągnięcia orgazmu podczas stosunku jest drugą najczęstszą skargą seksualną kobiet – po braku pożądania seksualnego. W moim odczuciu nieosiąganie orgazmu musi z pewnością przyczyniać się do niskiego pożądania seksualnego. I wreszcie, niewielki procent kobiet może doświadczać czegoś, co nazywa się przegapionym orgazmem. Mają one fizjologiczne oznaki orgazmu, w tym skurcze, ale nie odczuwają orgazmu w swoim mózgu. Przyczyna może być głęboko zakorzeniona w psychologicznym zaprzeczaniu przez kobietę przyjemnym uczuciom. Dobra wiadomość jest taka, że wiele kobiet z wiekiem łatwiej osiąga orgazm. Zahamowania i niepewność, które mogą cię powstrzymywać w wieku dwudziestu lat, zaczynają znikać po trzydziestce. Większa pewność siebie prowadzi do bardziej zrelaksowanego podejścia do seksu. Wiele kobiet uważa, że ich apetyt seksualny wzrasta, a ich orgazmy mnożą się w wieku trzydziestu lat i później.

Co kobiety mówią o swoich orgazmach

Od 30-letniej samotnej kobiety, która często chodzi na randki i miała wielu kochanków: Najlepszym sposobem na przeżycie orgazmu jest dla mnie bycie na górze. Ja siedzę na kolanach, a mój partner leży płasko na plecach. W ten sposób mogę się na nim kołysać, a nacisk jego penisa skierowany jest do przodu, stymulując moją łechtaczkę i punkt G. W ten sposób mogę osiągnąć orgazm w wielu momentach. Mogę osiągnąć orgazm na wiele różnych sposobów, nawet poprzez sex telefon ale ten jest najsilniejszy i najszybszy.
Od 50-letniej kobiety zamężnej od 20 lat: Sposób, w jaki jestem najbardziej podniecona, to nie sposób, w jaki mam orgazm. Bardzo lubię z pozycji tylnego wejścia, ale nigdy nie mam orgazmu w ten sposób. Zazwyczaj pierwszy orgazm osiągam poprzez cunnilingus przed stosunkiem, a drugi poprzez głaskanie łechtaczki po stosunku.
Od 35-letniej samotnej kobiety: Było kilka razy, kiedy ziemia się zatrzęsła, wszystko było dla nas idealne… ale, nie sądzę, żebym kiedykolwiek miała najlepsze w życiu doświadczenie seksualne. Byłby to orgazm pochwowy. Raz naprawdę się do niego zbliżyłam. Chciałabym mieć przynajmniej jeden w życiu.
Od 24-letniej samotnej kobiety: Kobiety muszą sobie zrobić przerwę. Wyobrażasz sobie mężczyznę, który zadręcza się tym, czy jego orgazm pochodzi z właściwego miejsca, czy nie? Mam najlepsze orgazmy, kiedy się masturbuję, ale to mi wcale nie przeszkadza. Kochanie się dostarcza innych przyjemności.